JELENIN GOL, PA ISTORIJSKA MEDALJA: Pogledajte put rukometašica Srbije do svetskog srebra

Veliki uspeh

Ostali sportovi -
Na putu do drugog mesta naše rukometašice morale su da savladaju velesile poput Norveške i Daske, ali i da duel sa Korejkama dobiju golom u poslednjoj sekundi

Nošena hukom sa tribina prepune beogradske „Kombank arene“ ženska rukometna reprezentacija Srbije osvojila je osmu medalju na planetarnim prvenstvima. Izabranice selektora Saše Boškovića su ranijem nizu od jednog zlata i po tri srebra i bronze ostvarenom u državi koja se zvala Jugoslavija, pod imenom Srbija dodale još jedno srebrno odličje, prvo osvojeno na domaćem terenu. A do odličja se stiglo teškom mukom uz dva poraza od Brazila i trijumfe nad Japanom, Alžirom, Kinom, Južnom Korejom, Norveškom, Poljskom.Meč sa Japanom iako je ostvarena pobeda (28:26) je posebno u prvih pola sata (10:13), pokazao da u igri našeg tima ima mnogo prostora za ispravljanje grešaka napredak.

Duel sa nejakim Alžirom, nije bio čak ni jači trening za tim, koji je za 60 minuta postigao 34 gola, primio 14 ali je imao i dosta promašaja u napadu

Treći meč na prvenstvu doneo je otrežnjenje srpskog tima i poraz od Brazila 23:25. Selektor Bošković je na tom susretu odlučio da drugo poluvreme na klupi ostavi Andreu Lekić, iako je pitanje pobednika rešeno u poslednjih deset minuta.

Već sledećeg dana sve je u Nišu bilo mnogo bolje. Posle velike borbe i mnogo preokreta, boljom igrom u završnici meča Srbija je uspela da savlada Dansku 23:22 i ostane u igri za plasman na prvo mesto u grupi.

Kina je savladana možda i lakše nego što se očekivalo 32:18, ali zbog pobede Brazila nad Danskom (23:18), Srbija je u nastavak takmičenja ušla kao drugi tim iz grupe B, što je značilo da je prvi protivnik u nokaut fazi koja će se igrati u Beogradu biti Južna Koreja. Selidba u Beograd donela je nova uzbuđenja. Duel sa netipičnim azijatkinjama bio je neizvestan, jer su izabranice selektora Boškovića u poslednjih nekoliko minuta dozvolile Korejkama da smanje razliku, a dvanaest sekundi pre kraja sa igračicom manje i izjednače na 27:27. Krenulo se u napad, a Jelena Erić je u poslednjoj sekundi pogodila gol i donela plasman u četvrtfinale gde nas je čekao svetski i olimpijski šampion Norveška.

Ako je gol Jelene Erić protiv Koreje najbitniji koji je naš tim postigao na Mundijalu, jer je njime ne samo sprečeno ispadanje već timu uliveno neverovatno samopouzdanje, onda je duel sa Norveškom potvrda da Srbija postaje deo svetske elite u ženskom rukometu. Dva puta smo bili na ivici ponora jurili minus od pet golova, ali je fantastičnom igrom u odbrani u poslednjih 20 minuta, realizacijom gotovo svih napada, srušen i zbunjen do tog momenta najbolji tim planete 28:25.

Osim po briljantnoj igri i fantastičnom rukometu, duel sa Norveškom ostaće zapamćen po još dve stvari. Načinu na koji su srpske rukometašice istrčale na teren pred početak duela u Areni i savetima koje je ekipi pred kraj susreta uputio selektor Saša Bošković.

Pred polufinale sa Poljskom pred dvoranom su svirali trubači koje je doveo Nemanja suprug golmana našeg tima Katarine Tomašević, a uz pesmu se čulo samo “Jel imate kartu viška?” Svi su verovali u trijumf i želeli da budu deo istorije. A na terenu… Samo jedan tim. Srbija. Od prvog do poslednjem sekunda naš tim je dominirao terenom, za prvo poluvreme primljeno je samo šest golova (kao protiv nejakog Alžira u grupi), a konačna pobeda 24:18, uterala je strah u kosti i Brazilkama, koje su se pobedom nad Danskom (27:21) domogle velikog finala.

A finale je posebna priča. Više od 20.000 navijača, očekivalo je titulu. A devojke su izašle na teren borile se do kraja. Nažalost Brazil je bio bolji, i slavio 22:20.

Put do srebraSrbija – Japan 28:26

Srbija – Alžir 34:14

Srbija – Brazil 23:25

Srbija – Danska 23:22

Srbija – Kina 32:18Osmina finala

Srbija – Južna Koreja 28:27Četvrtfinale

Srbija – Norveška 28:25Polufinale

Srbija – Poljska 24:18Finale: