NAJTEŽI PORAZ BRAZILA: Moša i Tirke napunili u Beogradu karioke sa osam golova

Debakl Južnoamerikanaca od Jugoslavije

Fudbal -
Na prijateljskom meču između Kraljevine Jugoslavije i Brazila u junu 1934. naš nacionalni tim slavio je s rekordnih 8:4

BEOGRAD - Fudbalska reprezentacija Kraljevine Jugoslavije nanela je jedan od najtežih poraz selekciji Brazila rezultatom 8:4 u prijateljskom meču odigranom 3. juna u Beogradu.Nedavni poraz "karioka" u polufinalu SP od Nemačke od 7:1 bio jedan od najbolnijih u istoriji fudbala ove zemlje, ali su reprezentativci tadašnje Jugoslavije uspeli da "kariokama" daju gol više od "pancera".Brazil je na ovaj meč došao pošto je eliminisan na SP 1934. u Italiji od Španije. Brazilci su praktično nenajavljeno stigli 1. juna vozom iz Italije. Utakmica je odigrana dva dana kasnije na stadionu BSK-a u Beogradu, a prema pisanju tadašnjih medija ovaj duel je pratilo više od 12.000 gledalaca.Za Jugoslaviju su igrali: Čulić, Belošević, Matošević, Arsenijević, Stevović, Lehner, Glišović, Vujadinović, Moša Marjanović, Tomašević, Sarić, Petrak, Gajer i Tirnanić. Brazilci su nastupili u sastavu: Pedroza, Luiz, Luz, Činoko, Martin, Kanoli, Luizano, Voldmer, Armando, Lepidas i Pateško.Oba tima nastupila su u izmenjenim sastavima u odnosu na one sa SP 1930. u Urugvaju kada je Jugoslavija slavila 2:1.Bazil je poveo u osmom minutu golom Leonidasa, a već u narednom napadu bilo je 1:1, pošto se u strelce upisao Stevović. Glišović je u 23. minutu povisio na 2:1, a Leonidans je u 35. izjednačio na 2:2, što je bio rezultat prvog poluvremena. Navijači našeg tima nisu bili zadovoljni igrom u prvom delu meča, a onda su u igru ušli Gajer i Petrak, koji su doneli preokret na utakmici. Međutim, Brazil je poveo u 48. minutu golom Armandinja, a onda je Marjanović bombom iz slobodnog udaraca u 50. minutu izjednačio na 3:3. Petrak je u 53. minutu povisio na 4:3, a posle gola Glišovića u 62. minutu bilo je 5:3. Jugoslavija je do kraja meča pregazila Brazil i golovića Marjanovića u 76. i 80. i Turnanića u 78. minutu pobedila 8:4. Poslednji gol za Brazil postigao Voldemar iz penala u 85.Navijači Jugoslavije su bili na kraju oduševljeni igrom da su probili ogradu stadiona i izneli igrače na ramenima.