GRAĐEVINSKA DIREKCIJA SRBIJE: Podnete krivične prijave protiv NN osoba zbog zagađenih zgrada!
Foto: Printscreen Yout Tube

Predstoje sudski procesi i dokazivanje

GRAĐEVINSKA DIREKCIJA SRBIJE: Podnete krivične prijave protiv NN osoba zbog zagađenih zgrada!

Beograd -
amenik direktora Građevinske direkcije Srbije Mirko Petrović rekao je da je došlo do niza propusta kako se to sredstvo sa neprijatnim mirisom našlo u građevinskom materijalu i naglasio da ni investitori ni izvođači nisu u mogućnosti da svaki komad građevinskog materijala šalju na analize

BEOGRAD - Zamenik direktora Građevinske direkcije Srbije Mirko Petrović izjavio je danas da su zbog problema zgrada u kojima se širi neprijatan miris podnete prijave protiv neidentifikovanih lica i dodao da zbog tog problema direkcija trpi ogromnu materijalnu štetu.

Petrović je, na sastanku Odbora za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije, rekao da najmanje pet investitora i šest zgrada u Beogradu ima taj problem, a reč je o radovima u naselju "Dr Ivan Ribar", u ulici Dimitrija Tucovića.

"Došlo je do niza propusta kako se to sredstvo sa neprijatnim mirisom našlo u građevinskom materijalu.

Nisu krivi investitori i izvođači, oni su takav materijal kupili", rekao je Petrović i naglasio da ni investitori ni izvođači nisu u mogućnosti da svaki komad građevinskog materijala šalju na analize.On je naglasio da taj problem neće moći da se zataška i da će se sa tim "ići do kraja".

"Problem je složen i predstoji niz sudskih procesa", rekao je Petrović.On je rekao da se taj problem javio u oko 220 stanova, koji su prodati i useljeni, a da sad Direkcija mora da snosi troškove kako bi se stanari raselili.Prema njegovim rečima, u tim naseljima se u vazduhu nalaze fenoli od kojih potiče neprijatan miris.

On tvrdi da je Građevinska direkcija na prve primedbe građana angažovala Zavod za javno zdravlje ali i toksikološko odeljenje na VMA da provere o čemu je reč.

"Angažovali smo niz naučnih institucija da urade istraživanje i došli smo do zaključka da su svi drugi investitori koristili oplatol istog proizvođača", rekao je on i dodao da su ti stanovi useljeni u oktobru a da se problem prvi put pojavio u aprilu.Verovatno, rekao je, jer su se zbog vremenskih uslova javila isparenja.

Atest za oplatol koji je korišćen, tvrdi Petrović, dalo je Ministarstvo za zaštitu životne sredine. On je naveo da je Direkcija zaplenila palete oplatola koje je jedan od njihovih izvođača radova kupio.

Prema njegovim rečima, Direkcija je pokušala da pronađe sličan primer i u drugim zemljama i taj problem se javlja, ali do sad ne vidi rešenje kako da se to eleminiše.

Predstavnici građevinskog sektora su na sastanku poručili da bi problem trebalo podići na nivo ministarstava, jer će se državi i građevinarima napraviti još veći problem ako nema načina da stanovi budu u funkciji.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track