BRATSKA PODVALA: Ruski gas plaćamo najskuplje u Evropi
Foto: Dado Đilas

Baćuške nas deru po džepu

BRATSKA PODVALA: Ruski gas plaćamo najskuplje u Evropi

InfoBiz -
Neophodni energent iz Rusije uvozimo za 720 dolara po toni, što je čak 20 odsto više od cene u zemljama u regionu, ali i u Evropskoj uniji

BEOGRAD - Srbija je tokom prošle godine iz Rusije uvozila gas po prosečnoj ceni od 720 dolara po toni, što je za čak 20 odsto više od prosečne cene isporuke ruskog gasa ostalim evropskim zemljama.Nema opravdanjaJeftinije od Srba ruski gas plaćaju čak i Makedonci, Hrvati i Slovenci, dok je u 2013. samo Bosna i Hercegovina imala veću nabavnu cenu gasa od naše zemlje, pokazuju podaci sa sajta trademap.org, koji predstavlja svetsku bazu spoljne trgovine.Zašto Srbija, uprkos „dubokim duhovnim i prijateljskim“ vezama dve zemlje, godinama najskuplje plaća uvoz gasa iz Rusije, prava je enigma i za finansijskog konsultanta Dragovana Milićevića. On upozorava da za takav cenovnik nema ekonomskog opravdanja, budući da je naša zemlja među deset najvećih kupaca ruskog tečnog naftnog gasa.Bliže, a skuplje- Srbija plaća neobjašnjivo najvišu cenu za isporuku ruskog gasa. Jedan od važnih činilaca uvozne cene jesu i troškovi transporta, koji su u direktnom odnosu s daljinom. Međutim, u slučaju Srbije taj parametar ne igra odlučujuću ulogu. Tako Grčka, koja je od Rusije udaljenija nego mi i ima oko 2.350 kilometara dužine transporta, isporuku plaća 603 dolara po toni. Čak i Makedonija ima nižu cenu gasa od Srbije - ukazao je Milićević.On podseća da cene gasa u 2012. i 2013. jesu povećane u skladu s rastom cena nafte na svetskom tržištu, ali da je u 2013. prosečna cena ruske isporuke bila 574 dolara po toni, što je skoro za trećinu niže nego što je cena isporuke Srbiji.Kazahstan najpovoljniji- Definitivno gas nije samo energent ili sirovina u petrohemijskoj industriji nego pre svega geostrateški pojam - zaključio je Milićević i ukazao da je u 2013. Srbija uvozila gas i iz Kazahstana, ali po ceni od 460 dolara po toni, što je znatno niže od ruskog cenovnika.Povodom paprene cene ruskog gasa, Kurir nije mogao da dobije komentar iz Ministarstva rudarstva i energetike, a zašto nije uspeo da se dogovori o povoljnijoj ceni plavog energenta za Srbiju, nije nam objasnio ni Dušan Bajatović, generalni direktor „Srbijagasa“.

Pitanja bez odgovora1.Zašto Srbija plaća najskuplju cenu gasa od tradicionalnog prijatelja Rusije?2.Šta treba da se dogodi da bi se cena uvoza gasa iz Rusije snizila?3.Šta sve utiče na cenu isporuke ruskog gasa?4.Zbog čega je gas iz Kazahstana jeftiniji od ruskog?5.Zašto Srbija ne poveća uvoz gasa iz Kazahstana?* više od nedelju dana čekamo odgovore odMinistarstva energetike i „Srbijagasa“

ČINJENICEKoliko gubimo- 728.783 tone gasa Srbija prošle godine uvezla iz Rusije po ceni od 720 dolara po toni- 473.103 tone gasa Srbija 2013. uvezla iz Kazahstana po ceni od 457 dolara po toni- 50,8 milijardi dinara iznosi gubitak „Srbijagasa“ u 2013.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja