Kraj subvencija za javna preduzeća
Foto: Fonet

Ministri privrede i finansija o planu ušteda

Kraj subvencija za javna preduzeća

InfoBiz -
Javni sektor čekaju otkazi za 160.000 radnika, dalja zabrana zapošljavanja, ukidanje pomoći iz budžeta i prodaja firmi u restrukturiranju

BEOGRAD - Ministar finansija Dušan Vujović potvrdio je juče pisanje Kurira najavom da će prvo smanjenje plata i penzija građani osetiti već kroz primanja za novembar. On je naveo da će se rebalans naći u Skupštini Srbije sredinom oktobra, a već početkom novembra izneće se predlog budžeta za 2015. godinu. Pored kresanja primanja, osnov za uštede u budžetu i za smanjenje deficita ministar finansija, ali i ministar privrede Željko Sertić vide u rešavanju nagomilanih problema u javnim preduzećima, kao i preduzećima u restrukturiranju. U predstojećim mesecima planirano je smanjenje broja zaposlenih u javnim preduzećima za 160.000 i produžetak zabrane zapošljavanja, ukidanje subvencija i stroža politika kontrole materijalnih troškova, prodaja 90 odsto preduzeća u restrukturiranju... RefinansiranjeUporedo s tim, dodatne uštede se očekuju i kroz refinansiranje aktuelnih, manje povoljnih kredita za koje se Srbija zadužila i, naravno, kroz veći obim i strožu kontrolu naplate poreza.- Mislim da na ovaj način mogu da se smanje troškovi države za čak dve milijarde - poručio je juče Vujović, dodajući da očekuje da reforma javnog sektora krene od 1. januara 2015. - Ne vidim mnogo efekata, jer u prvoj godini otpremnine pojedu efekat ušteda na platama - objasnio je Vujović, ponavljajući da se od mera štednje očekuju uštede u 2015. i od 700 miliona evra, u 2016. milijardu, a u 2017. oko 1,5 milijardi evra. S druge strane, ministar Sertić ističe da je politika pomaganja gubitaša bila izuzetno pogubna po privredu i državne finansije i da to postaje prošlost.Ekonomski neodrživo- Mi imamo u ovom trenutku više od 700.000 zaposlenih u javnom sektoru, dok je u realnom sektoru nešto manje od 400.000, što je ekonomski neodrživo. S druge strane, mnoga javna preduzeća su neefikasna, inertna i nespremna za surovu tržišnu utakmicu u kojoj naša privreda treba da se bori s konkurencijom. Upravo zato je promena ponašanja i uloge javnih preduzeća u Srbiji jedan od temelja ekonomskih mera vlade - ističe Sertić i dodaje da je Vlada Srbije već preduzela konkretne i energične korake u tom pravcu. - Mnoga javna preduzeća više neće moći da očekuju subvencije, kao i gledanje kroz prste kad je reč o urednom plaćanju poreza i ostalih dažbina državi - najavljuje Sertić.

Firme u restrukturiranjuSRBI I NEMCI GLAVNI KUPCINa javni poziv za privatizaciju 502 preduzeća u restrukturiranju stigle su 1.732 ponude za 403 firme, dok 99 ne želi niko da kupi. Prema rečima ministra privrede najveći broj ponuda je iz Srbije (891), zatim iz Nemačke (725 ponuda), SAD (35), Bugarske (34), Rusije (26), Velike Britanije (21): „Imamo preduzeća koja su podnela zahtev za kupovinu dela imovine, kompanije koje su zainteresovane za strateška partnerstva, ali ima i onih koji su zainteresovani za rad i ulaganje.“

Plate i penzijeRAČUNICA UMANJENJAMinistar Vujović je podsetio da plate i penzije do 25.000 dinara neće biti smanjivane. Oni koji imaju penziju 26.000 dinara mogu da računaju na smanjenje od 220 dinara, na 30.000 smanjenje je 1.100, a na 40.000 - 3.300 dinara. Najveće penzije biće smanjene od 12 do 15 odsto, ali kad je reč o platama, Vujović smatra da smanjenje ne bi trebalo da bude veće od 10 odsto.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track