Fratini: Ozdravljenje srpske privrede u narednih godinu-dve
Foto: Fonet

O vladinim merama štednje

Fratini: Ozdravljenje srpske privrede u narednih godinu-dve

Politika -
Bivši evropski komesar istakao je da smanjenje plata i penzija deluje izuzetno strogo, ali da je važno za Srbiju, gde je prosečna plata u javnom sektoru 40 odsto viša nego u privatnom sektoru, tako da će te mere, kako je rekao, uspostaviti ravnotežu

RIM, BEOGRAD - Franko Fratini, predsednik Italijanskog društva za međunarodnu organizaciju, ocenio je danas da će mere koje je najavio Aleksandar Vučić podstaći privredni rast i ozdravljenje srpske privrede u narednih godinu ili dve dana.

"Kompleksnost sveukupnih mera daje Srbiji veliki podsticaj za rast i ozdravljenje srpske privrede, ne za 20 godina, već sledeće ili 2016. godine, kao što je premijer najavio", rekao je Fratini.

Bivši evropski komesar i šef italijanske diplomatije smatra da će najdelotvornije inicijative biti one koje se tiču borbe protiv sive ekonomije i političkog upliva i zapošljavanja u javnoj upravi. Fratini je istakao da su to izuzetno važne mere, "koje se mogu porediti sa onima koje je premijer preduzeo u borbi protiv korupcije i koje su se pokazale veoma uspešnim u Srbiji".

On je izrazio uverenje i u izuzetan uspeh mera usmerenih na stvaranje zdravog privatnog sektora i industrije, ali ne, kao što je rekao Vučić, one u rukama tajkuna, već one koja se temelji na malim proizvođačima i malim i srednjim preduzećima, posebno u oblasti poljoprivrede.

Smanjenje penzija i plata u javnom sektoru spada, prema Fratinijevim rečima, među veoma teške mere, ali iskustvo zemalja poput Grčke, Portugalije ili Španije, koje su bile u goroj situaciji od Srbije, pokazalo je da su se te mere pokazale uspešnima.

"Na početku je bilo uličnih protesta, ali na kraju su se te mere pokazale uspešnima pošto su omogućile Grčkoj, Španiji, Portugaliji napredak ka sadašnjoj situaciji, koja je mnogo bolja nego pre dve-tri-četiri godine", primetio je on.

Fratini je istakao da smanjenje plata i penzija deluje izuzetno strogo, ali da je važno za Srbiju, gde je prosečna plata u javnom sektoru 40 odsto viša nego u privatnom sektoru, tako da će te mere, kako je rekao, uspostaviti ravnotežu između javnog i privatnog sektora i pružiti običnim ljudima u Srbiji osećaj pravde i izbalansiranih mera.

On je naglasio da je privlačenje stranih investitora "jedan od najjačih aduta", ocenivši da prisustvo šeika Muhameda bin Zajeda u Beogradu ovih dana potvrđuje da će Ujedinjeni Arapski Emirati nastaviti da investiraju u Srbiju, kao što su već uspešno uradili sa "Er Srbijom", a obezbedili su i povoljan krediti Srbiji.

Fratini je rekao da u Srbiju, pored UAE, investiraju i "susedne zemlje poput Italije", podsetivši ne samo na "Fijat", već i na nedavno otvaranje u Subotici fabrike italijanske kompanije "Kalcedonija"."To su, dakle, veoma jaki aduti jer ako Srbija ubedi potencijalne strane investitore da ulažu u Srbiji u poljoprivredu, tekstilnu industriju itd, to znači da ljudi veruju Vladi Srbije i to je ključ za uspeh", ocenio je on.

"Otkad je Vučić postao premijer, imao sam prilika da razgovaram i informišem se o namerama za duboko reformisanje Srbije i ovo je, mislim, prvi primer držanja obećanja jer to nije bilo samo predizborno obećanje, već je sprovođenje reči u dela", rekao je Fratini.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track