SRBIJA NE DA TITULU: Vaterpolisti razbili Mađarsku i ostali šampioni Evrope

Evropsko prvenstvo u vaterpolu

Ostali sportovi -
Pobedom (12:7) vaterpolo reprezentacija naše zemlje osvojila je šestu titulu najboljeg tima na kontinentu
1 / 17 Foto: Gojko Filipović, Kurir

Vaterpolo reprezentacija Srbije savladala je Mađarsku 12:7 (3:1, 4:1, 2:4, 3:1) u finalu Evropskog prvenstva i tako u Budimpešti odbranila titulu kontinentalnog šampiona. Našem vaterpolu, ovo je 20 evropska medalja, šesta zlatnog sjaja. A kako se do nje došlo? Prva četvrtina bila je odlična za Srbiju. Odbrana je poklekla samo jedno, Mađari su delovali nervozno, na trenutke i bezidejno, dok je sa druge strane Srbija u napadu igrala raznovrsno. Nikić je sa mesta centra uspevao da iznudi isključenja, posle čega smo igrom preko igrača na stativi uspečli dva puta da postignemo gol. U prvih osam minuta pogodili su Rađen, Prlainović i Pijetlović.

Druga četvrtina počela je golovima Aleksića, Gocića i Pijetlovića, posle kojih je na semaforu pisalo da nakon 11 minuta igre Srbija vodi 6:1. Do poluvremena gol Mađara pogodio je Ćuk, a na drugoj strani Gojko Pijetlović i sjajna odbrana Srbije kapitulirala je samo jednom.

Drugo poluvreme počelo je golom Mađara, na šta je istom merom odgovorio Dušan Mandić. Domaćin, kome nije pomogla ni publika je preko Erdeljija polovinom četvrtine smanjili zastatak na četiri gola (8:4). Do kraja trećeg perioda Gocić je bombom razneo gol Mađara, ali su se domaći igrači sa dva gola, koliko toliko približili našem timu. Posle 24 minuta igre bilo je 9:6, za Srbiju.

Poslednji kvartal počeo je golčinom Filipa Filipovića, prvim na utakmici. A odmah zatim i drugi, za 11:6. Tada je već bilo jasno da će titula najbolje ekipe na komntinentu ostati u Srbiji, a posle konačnih 12:6, slavlje je moglo da počne

21:13 - 8:3 - Mandić je probušio golmana sa krila

21:11 - 7:3 - Marton Sivoš sa stative vara Pijetlovića, kada smo imali igrača manje

21:05 - Odbojkaši Srbije gledaju vaterpolo i navijaju

21:04 - Treća četvrtina

21:00 - 7:2 - Napad ne staje, pogodio je i Ćuk

20:56 - 6:2 - Mađari pogađaju sa igračem više

20:54 - 6:1 - Još jednom Pijetlović

20:52 - 5:1 - Pogađa i Gocić

20:50 - 4:1 - Sada pogađa Aleksić, opet posle igre na stativu i to sa igračem više

20:25 - Igrači posle himni poskakali u bazen, uskoro počinje veliki meč

Intonirane su himne oba tima, posle čega su igrači poskakali u bazen i za nekoliko minuta duel će početi

20:10 - Navijači Srbije i dalje pristižu iako nema karata: Veličković, Šefik, Katarina Tomašević... biće na tribinama

Mnogi bivši vatrerpolisti i sportisti biće na tribinama bazena u Budimpešti uz tim selektora Dejana Savića: Novica Veličkovic, Momir Ilić, Savo Milosević, Denis Šefik, Vanja Udovičić, Luka Mirković, Katarina Tomašević, kojoj je Kurir pomogao da dođe do ulaznice...

19:50 - Tapkaroši traže i do 200 evra za kartu

Navijači Srbije na sve načine pokušavaju da dođu do ulaznice i mesta na plivalištu, a mađarski tapkaroši za vredno parče papira traže od 80 do 200 evra.

19:45 - Navijači Srbije zauzimaju mesta na tribinama, biće zajedno

Navijači srpskih vaterpolista koji su na razne načine uspeli da dođu do karte za veliko finale, polako pune deo tribina bazena u Budimpešti.

19:40 - Podrška Novaka Đokovića vaterpolistima

19:10 - Srpski vaterpolisti stigli na bazen

Vaterpolisti Srbije u ovim trenucima nalaze se na bazenu Alfred Lajoš i pripremaju se za zagrrevanje pred veliko finale. Nešto pre našeg tima na mesto megdaana stigla je i selekcija Mađarske

19:00 - Navijači se polako skupljaju oko bazena

Iako nema mnogo ulaznica namenjenih navijačima vaterpolista Srbije, pristalice našeg tima se polako okupljaju oko kompleksa Margit Siget. Inače generalni sekretar VSS Nemanja Marjan je još u subotu rekao da Savez nema mogućnosti da obezbedi dovoljan broj karata, a pre nekoliko sati je potvrđeno da novih ulaznica za navijače Srbije neće biti

18:40 - Titula već osvajana u Budimpešti, 2001. u finalu pala Italija

Vaterpolo reprezentacija naše zemlje, tada pod imenom Jugoslavija već je jednom u Budimpešti osvojila zlatnu evropsku medalju. Bilo je to 2001. godine, kada su u finalu poraženi Italijani, a u grupnom delu nadmetanja i Mađari. Evo kratkom podsećanja na taj meč.

Jugoslavija - Italija 8:5 (0:2, 4:0, 2:1, 2:2)

Bazen: "Alfred Lajoš". Gledalaca: 5.500. Sudije: Serđo Borel i Petruš Hendrik Bokelman.Strelci za Jugoslaviju: Trbojević 2, Vujasinović 2, Jelenić 1, Šapić 1, Savić 1, Zimonjić 1. Strelci za Italiju: Anđelini 1, Alesandro Kalkatera 1, Roberto Kalkatera 1, Postiljone 1, Silipo 1.

Igrač više: Jugoslavija 8 (4), Italija 10 (3).

KRETANJE REZULTATA: 0:1 Silipo (igrač više), 0:2 Postiljone, 1:2 Savić (igrač više), 2:2 Vujasinović, 3:2 Zimonjić (igrač više), 4:2 Trbojević, 5:2 Jelenić (igrač više), 6:2 Vujasinović (igrač više), 6:3 R. Kalkatera, 7:3 Trbojević, 8:3 Šapić, 8:4 Anđelini (igrač više), 8:5 A. Kalkatera.

18:30 - Put do finala

Srbija je započela takmičenje protiv Francuske u grupi B, i to veoma ubedljivo (16:5), a posao je samo nastavila protiv Nemaca (12:7). Onda je došlo do trenutka krize, ali i protivnika koji će nam biti sada jedina prepreka do zlata. Mađari su slavili sa 8:6.

Ispuštena je pobeda i protiv Hrvata koju su imali u džepu (8:8), ali su izabranici selektora Dejana Savića dobru igru unovčili protiv selekcije Španije za kraj grupne faze (8:6). Grčka je u baražu bez mnogo muke savladana sa 13:9, čime je izboren meč sa Crnom Gorom .

"Ajkule" su krenule agresivnije i veći deo utakmice vodile sa po četiri i tri razlike, ali je proradilo nešto u "delfinima" koji su napravili veliki preokret i slavili sa 10:9.

Mađari su slavili u svakoj utakmici u grupi i tako obezbedili direktan prolaz u polufinale gde su sačekali Italijane koji su skupo prodali kožu i borili se do kraja, ali je domaćin ipak otišao u finale sa 8:7.

18:10 - Predsednik Nikolić stiže na utakmicu

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić pratiće finale Evropskog prvenstva u vaterpolu u Budimpešti između naše selekcije i domaćina Mađarske.

18:00 - Vaterpolisti puni optimizma

Izabranici selektora Dejana Savića, ističu da su spremni za bitku u bazenu, koja će dodatno biti otežana činjenicom, da se na tribinama očekuje gotovo 10.000 navijača Mađarske, koji će bućnom atmosferom i ne tako kreativnom koreografijom pokušati da još više poremete najvećeg rivala.